НАЧАЛО УЧЕБНА ПРОГРАМА УПРАЖНЕНИЯ МАТЕРИАЛИ  

Какво е стандарт?
Стандартите са документи, разработени с консенсус на основата на обединяване на резултатите от науката, технологиите и производствения опит.
Стандартите са общопризнати правила и норми и може да включват подробни технически спецификации (характеристики и изисквания към продуктите), процедури за производство, методи за изпитване и оценяване на съответствието.
Когато се прилагат стандарти, се постига по-добра ефективност при производството на продуктите и подобряване на услугите и се удовлетворяват в по-голяма степен очакванията на потребителите и клиентите. За да се повиши доверието на обществото към стандартите, е необходимо при тяхното разработване и обсъждане да участват повече заинтересувани от стандартизацията страни.
Стандартите се разработват, преработват, изменят, коригират или отменят в зависимост от новостите в развитието на науката и технологиите. За да може да се отговори на потребностите на обществото и пазара, непрекъснато расте необходимостта от разработване на стандарти.
Стандартите са пряко свързани както с начина ни на живот, така и с условията на работа, като все по-често обхващат и услугите. Много често, дори когато не го осъзнаваме, стандартите правят живота ни по-безопасен, по-здравословен и по-лесен. Те са средство за информация, улесняват търговията и общуването между партньорите.
Стандартите подпомагат икономическото развитие, което е в полза на цялото общество.
Последните изследвания показват, че с разработване, приемане и прилагане на стандартите в развитите европейски страни се спестяват около 15 милиарда евро за година за изследване и разработване на нови технологии за производство.

Каква е ползата от стандартите?
•повишават безопасността на продуктите
• служат за подобряване на качеството
• осигуряват стабилни характеристики на продуктите, процесите и услугите
• подпомагат пригодността за употреба на продуктите по предназначение
• служат като база при оценяване на съответствието
• водят до икономии при производството
• подпомагат законодателството при създаването и изпълнението на нормативните актове
• позволяват на производителите да спазват европейското законодателство
• служат при договаряне по отношение на технически изисквания и предписания
• подпомагат конкурентоспособността на производителите
• подпомагат премахването на техническите пречки в търговията
• спомагат за поддържането на екологичното равновесие
• подпомагат опазването на околната среда
• отразяват научните изследвания и развитието на технологиите
• подпомагат взаимното разбирателство между партньори

Как се разработват?
Стандартите се разработват при спазването на принципите на стандартизацията и правилата за работа по национална стандартизация
• доброволно участие на всички заинтересувани;
• консенсус (общо съгласие) по отношение на техническото съдържание на стандартите;
• прозрачност;
• взаимосвързаност;
• отразяване на достигнатото ниво на науката и технологиите;
• отразяване на обществените интереси;
• даване на приоритет на европейските и международните стандарти.

Кой ги разработва?
Стандартите и стандартизационните документи се разработват от експертите, участващи в техническите комитети към БИС.
При постъпване на предложение за проект на нов стандарт техническите комитети, които ще го разработват, трябва да се уверят, че:
• има необходимост от този стандарт;
• той може да бъде съгласуван в приемлив срок;
• след публикуването му той може да бъде актуализиран;
• има пазар за стандарта (ограничените възможности за продажби на стандарта обаче не трябва да бъдат единствената причина за отлагане или отхвърляне на даден проект).

Как се променят?
Българският институт за стандартизация извършва периодичен преглед за актуалността на българските стандарти с оглед те да отразяват достигнатото ниво на науката и технологиите. Изменянето, преработването или отменянето на български стандарт или български стандартизационен документ се извършва в съответствие с правилата за работа по националната стандартизация.

Международни стандарти
Международен стандарт е стандарт, разработен от Международните организации за стандартизация (ISO, IEC). Главна задача на тези организации е да съдействат за развитието на стандартизацията и свързаните с нея дейности с цел улесняване на международния търговски обмен със стоки и услуги; укрепване на сътрудничеството в интелектуалната сфера, в научната, техническата и икономическата дейност.
Международните стандарти се разработват от експерти от техническите комитети на ISO/IEC. Международен стандарт се счита за приет само ако е одобрен от 75 % от членуващите организации.
Все повече производители осъзнават, че използването (прилагането) на международните стандарти е предпоставка за увеличаване на тяхната производителност, нарастване на конкурентоспособността им и за утвърждаване на мястото им на световния пазар.
Международните стандарти имат голямо икономическо социално значение. Те са от полза както за организации от обществения и частния сектор, така и за правителствени и други регулаторни органи, за търговци, доставчици, органи за оценяване на съответствието. Без да осъзнаваме, международните стандарти са полезни за всички нас като потребители.

Европейски стандарти
Европейските стандарти са инструмент за поддържане на интересите на обществото и са важен фактор в подкрепата на законодателството.

Можете ли да си представите Европа, в която:
• кредитните карти в различните страни са с различни размери;
• не сте сигурни, че бензинът е еднакъв във всички страни;
• не сте сигурни, че генетично модифицираните организми в храната отговарят на общоприетите изисквания?
Една такава Европа би била пълен хаос за всичките й жители и тяхното ежедневие би било много по-сложно.

Европейската комисия и Съветът признават стандартите като средство за оценяване и доказване на съответствието. Те предприемат действия за подпомагане и засилване на европейската стандартизация като инструмент, който обслужва политиката и целите на общността и укрепва Общия пазар, повишава конкурентността, улеснява прилагането на постиженията на науката и технологиите и подпомага търговията. Решението на Съвета за ролята на стандартизацията от 28 октомври 1999 г. (OJ С 141/01 от 2000 г.) призовава държавните власти и страните-членки да оказват необходимото съдействие на стандартизационния процес, особено когато стандартизацията е в подкрепа на политиката на общността или на обществения интерес.

Хармонизирани стандарти
Хармонизиран стандарт е европейски стандарт (EN), разработен по мандат на Европейската комисия и Европейската асоциация за свободна търговия (EFTA), който поддържа съществените изисквания на директивите от Нов подход. Прилагането на хармонизираните стандарти е доброволно, но е най-лесният начин за доказване на съответствието на продуктите със съществените изисквания на директивите. Обяснението за връзката между хармонизирания стандарт и за кои от съществените изисквания на директивите се прилага е дадено в приложение Z на всеки стандарт, разработен по мандат.
За да станат хармонизирани стандарти, е необходимо страните членки да преведат заглавията на стандартите на техния национален език, да ги изпратят чрез административните центрове на CEN/CENELEC на Европейската комисия и секретариата на EFTA за публикуване в Официалния вестник (Official Journal) на Европейския съюз. С този акт европейските стандарти, разработени по мандат, стават хармонизирани стандарти. От датата на публикуване тези стандарти могат да се прилагат за доказване на съответствието на продуктите с директивите.

Оценяване на съответствието
Оценяване на съответствието е всяка дейност (вземане на проби, изпитване, сертификация и контрол), чиято цел е да се докаже, че даден продукт, процес, услуга, система, лице или орган отговарят на определени изисквания. Тези изисквания, както и процедурите за оценяване на съответствието, вземането на проби, методите за изпитване са разработени в международни, европейски или национални стандарти, ръководства или други нормативни документи.
Оценяването на съответствието се осъществява чрез систематично изследване степента на съответствие на даден продукт, процес или услуга. Изискванията могат да бъдат по отношение на безопасност, опазване на здравето и околната среда или по отношение на определени характеристики, свързани с качеството.
Оценяването на съответствието може бъде задължително, когато това е уредено с нормативен акт и е свързано с безопасността и опазване на здравето и околната среда, или доброволно - за доказване на качеството на продукт, процес или услуга.
Целта е потребителите да са сигурни, че продуктите, процесите, услугите или системите са в съответствие с определени изисквания, което ги прави по-добре приети на пазара.
Стандартите предоставят възможност за широко прилагане и признаването им като основа при оценяване на съответствието. Като се отчитат добрите практики, те са подходящи за използване от всички заинтересувани страни, в т.ч. оценяване и доказване на съответствието както от производителя (декларация за съответствие), така и от трета независима страна (орган за сертификация).

Източник: www.bds-bg.org

 
smi.uacg@gmail.com